Reklama

Reklama

Białoruska dziennikarka skazana na osiem lat więzienia

Kaciaryna Andrejewa, dziennikarka Biełsatu, została skazana za "zdradę państwa" na osiem lat pozbawienia wolności. Proces w białoruskim sądzie odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a sprawa została utajniona.

18 lutego 2021 roku Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa zostały skazane na dwa lata więzienia za prowadzenie relacji online z protestu w listopadzie 2020 roku. Obydwie reporterki zostały uznane za więźniarki sumienia.

5 września br. 28-letnia Andrejewa, która od chwili zatrzymania stale przebywała za kratami, powinna była wyjść na wolność.

Białoruś. Dziennikarka Biełsatu skazana na osiem lat więzienia

Nowy proces, który podobnie jak pierwszy miał charakter polityczny, dotyczył "zdrady państwa". Jak pisze Biełsat, nie wiadomo, na czym polegała ta "zdrada państwa". 

Proces dziennikarki toczył się za zamkniętymi drzwiami w Sądzie Rejonowym w Homlu. Sprawa dziennikarki została utajniona. Według Biełsatu, adwokat dziennikarki został zmuszony do podpisania zobowiązania o nieujawnianiu informacji dotyczących procesu. Nie może on ujawniać informacji nawet w rozmowach z bliskimi oskarżonej. 

Reklama

"Nawet mąż więźniarki politycznej Ihar Iljasz nie wie, co oznacza rzekoma 'zdrada'" - wskazał Biełsat. 

Według danych Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa są jednymi z 1244 więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy