Reklama

Reklama

Białoruś wstrzymuje transport ropy do Polski

Białoruś poinformowała o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej do Polski rurociągiem "Przyjaźń". Powodem ma być rutynowa konserwacja odcinka rurociągu, która potrwa cztery dni. - Wstrzymanie tłoczeń ropy z Białorusi jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech - poinformowała rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Rzecznik prasowy "Transnieftu" Igor Demin przekazał, że przerwa w dostawach potrwa cztery dni. Jak poinformował, dostawa została wstrzymana w środę o godz. 12:00. Jej powodem jest "rutynowa konserwacja na białoruskim odcinku rurociągu". 

PERN poinformował, że ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca. - Operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich - podał operator. Jak dodał, przerwy technologiczne w dostawach ze wschodu, trwające 1-3 dni, są "rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw".

Reklama

"W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze" - zapewniła spółka.

PERN to spółka zajmująca się logistyką surowcowo - paliwową, to jednocześnie zarządca polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń".

Największy na świecie system rurociągów Rurociąg "Przyjaźń" to główne źródeł dostaw surowca do Polskich rafinerii. Orlen i Lotos zaopatrują się w ropę również z morza poprzez Naftoport w Gdańsku. Jednak to dostawy ze wschodu zaspokajają nasze potrzeby naftowe - podaje rp.pl.

"Przyjaźń" to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową wybudowany w latach 1960-64 oraz 1969-74.

Rurociąg ma początek w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek odchodzi do Windawy na Łotwie, a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę - odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy