Reklama

Białoruś wstrzyma sprzedaż ropy do Niemiec. Wszystko przez unijne sankcje

Z powodu sankcji unijnych Białoruś przestanie eksportować ropę naftową, którą wydobywała w kraju, a nie sprowadzała z Rosji. W 2020 roku Niemcy sprowadziły z Białorusi ok 1,2 mln ton ropy. Dzięki temu Mińsk zarobił ponad 343 mln dolarów - podał portal Zarkalo.io

Już na początku grudnia dostawy ropy za granicę zostały przerwane - wskazał portal, który powołuje się na doniesienia agencji Reutera. Informację o przerwaniu dostaw podała również agencja Interfax-Zapad.

Własne wydobycie ropy na Białorusi kształtuje się od 2013 roku na poziomie około 1,7 mln ton. Własny surowiec Mińsk przeznaczał na eksport, który realizowało przedsiębiorstwo Biełarusnafta. Koncern został w zeszłym tygodniu objęty sankcjami UE w ramach najnowszego pakietu restrykcji nałożonych na Białoruś.

Niemcy eksportują miliony ton ropy z Białorusi

Według portalu Zerkalo.io w latach 2012-2019 cała eksportowana z Białorusi ropa trafiła do Niemiec. Przy czym w 2020 roku dostawy do Niemiec spadły do około 1,2 mln ton, a około 400 tys. ton ropy zostało przetworzonych na Białorusi. Na sprzedaży ropy za granicę Białoruś zarobiła w zeszłym roku 343,2 mln dol.

Reklama

Rafinerie na Białorusi wykorzystują nie surowiec krajowy, a sprowadzony z Rosji. Ropa rosyjska płynie przez terytorium Białorusi tranzytem do krajów Europy północnej i zachodniej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | Niemcy | Białoruś

Reklama

Reklama

Reklama