Reklama

Reklama

​Białoruś: Sześcioletni syn aktywistów w domu dziecka

Syn aktywistów Europejskiej Białorusi Aleny Łazarczyk i Siarhieja Mackojcia sześcioletni Arciom od czwartku (17 września) znajduje się w domu dziecka. Oburzenie tym faktem wyraził premier Mateusz Morawiecki. "To barbarzyństwo musi się skończyć" - napisał na Twitterze.

Alena Łazarczyk powiedziała Radiu Swaboda, że 17 września została zatrzymana w celu sprawdzenia dokumentów. Milicja odebrała jej telefon i zabrała na komisariat, przetrzymując tam do późnego wieczora.

W związku z tym, że nie odebrała dziecka ze szkoły przed godz. 18, nauczyciele wezwali służby socjalne i sześcioletni Arciom został odwieziony do placówki państwowej w jednej z mińskich dzielnic.

Telewizja Biełsat poinformowała na komunikatorze Telegram, że w piątek do domu Łazarczyk przyszli przedstawiciele służb socjalnych, by sprawdzić warunki, w jakich mieszka rodzina.

Reklama

Do piątku wieczorem rodzicom nie pozwolono zobaczyć dziecka, ani zabrać go do domu.

"To barbarzyństwo musi się skończyć"

Na te doniesienia zareagował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie krył oburzenia, że białoruskie władze uciekają się do praktyk znanych z przeszłości.

"Jestem zszokowany i zbulwersowany doniesieniami, że białoruskie władze znowu wykorzystują dzieci jako zakładników politycznych. To barbarzyństwo musi się skończyć!" - oświadczył na Twitterze.

W napisanym po angielsku tweecie premier polskiego rządu wezwał białoruskie władze do oddania sześcioletniego Arcioma jego rodzicom.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy