Reklama

Reklama

Białoruś. Na wolność wyszedł dziennikarz Radia Swaboda

Dziennikarz Radia Swaboda, białoruskiej redakcji Radia Wolna Europa, Ałeh Hruzdziłowicz, został w środę wypuszczony z więzienia. Reporter został skazany za "organizację protestów" na półtora roku pozbawienia wolności. Wyszedł przed terminem. Spędził za kratami prawie dziewięć miesięcy.

Jak powiadomiło Radio Swaboda, Hruzdziłowicz napisał wniosek o ułaskawienie, jednak nie przyznał się do winy. Po wyjściu na wolność mężczyzna wraz z żoną wyjechał z Białorusi na Litwę.

Przed wydaniem wyrokiem, który został uznany za motywowany politycznie, Hruzdziłowicz był dwukrotnie aresztowany. Za pierwszym razem, latem ubiegłego roku, spędził w areszcie 10 dni. Po ponownym zatrzymaniu w grudniu 2021 r. nie wyszedł już zza krat. W marcu usłyszał wyrok półtora roku więzienia i kary grzywny za "organizację protestów".

Reklama

Reżim Łukaszenki więzi białoruskich dziennikarzy

W więzieniu przebywają nadal dwaj dziennikarze Swabody - Andrej Kuznieczyk i Ihar Łosik, a także 30 innych pracowników mediów.

Radio Swaboda do lata 2021 roku, gdy odbyły się nieuznane przez Zachód wybory prezydenckie na Białorusi, było jednym z czołowych białoruskojęzycznych mediów w tym kraju. Praca redakcji jest finansowana przez Kongres USA.

Redakcja Swabody została zlikwidowana przez białoruskie władze, a jej treści uznane za "ekstremistyczne".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy