Reklama

Reklama

Białoruś grozi Unii Europejskiej "ostrymi działaniami"

Władze w Mińsku zapowiedziały, że na nowe unijne sankcje wobec Białorusi odpowiedzą "ostrymi, asymetrycznymi, lecz adekwatnymi" działaniami. Zarzucił europejskim politykom, że chcą "maksymalnie pogorszyć życie" Białorusinów.

Europejskie sankcje obejmują około 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia. Dzień wcześniej sankcje wobec Białorusi przyjęli ambasadorowie państw członkowskich przy UE na posiedzeniu w Brukseli. 

Na tę decyzję zareagował resort dyplomacji w Mińsku. Nazwał sankcje "szkodliwymi i nie mającymi perspektyw", zarzucając UE dążenie do "ekonomicznego zaduszenia Białorusi i maksymalnego pogorszenia życia Białorusinów". 

Reżim Alaksandra Łukaszenki zagroził, że odpowie "ostrymi działaniami". Jak przyznał, będą one "asymetryczne" względem tych podjętych przez Unię, lecz jednocześnie "adekwatne". 

Reklama

Departament Stanu USA: Podnosimy koszty reżimu

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price zapowiedział z kolei podniesienie kosztów reżimu Łukaszenki "za jego represyjne działania, w tym niesprawiedliwe przetrzymywanie ok. 900 więźniów politycznych i bezduszne wykorzystywanie migrantów". "Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, aby wspierać naród białoruski" - napisał Ned Price na Twitterze.

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w czwartek w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożenie kolejnej serii sankcji przeciwko Białorusi, wprowadzając restrykcje na 20 osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, w tym jego syna Dzmitrija oraz na 12 państwowych firm i instytucji. Restrykcje dotyczą też obrotu nowym białoruskim długiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy