Reklama

Reklama

Białoruś: Figury polskiego króla i księcia usunięte z muzeum

"W Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku usunięto z wystawy figury króla Władysława Jagiełły oraz księcia Witolda Kiejstutowicza" - poinformował opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa. Zwiedzający mieli uważać figury za "symbol polskiej okupacji na terenach Białorusi".

Źródła portalu Nasza Niwa donoszą, że oficjalnym powodem usunięcia figur króla Władysława Jagiełły oraz księcia Witolda Kiejstutowicza były skargi pisane przez odwiedzających. "Co ci polscy okupanci tu robią?" - miały brzmieć pretensje zwiedzających muzeum. 

Białoruś. Z muzeum usunięto figurę Władysława Jagiełły

Figury znajdowały się na ekspozycji poświęconej szlachcie, w dziale heraldyki.

"Pracownicy muzeum mieli przekazać, że na miejscu figur polskiego króla i jego stryjecznego brata ma pojawić się makieta zamku w Krewie" - napisała Nasza Niwa.

Figury stały tam od 2011 roku. Wizerunek księcia Witolda był wzorowany na konterfekcie zamieszczonym na jego osobistej pieczęci, natomiast twarz króla Jagiełły była wzorowana na wizerunku z jego nagrobka, a ubiór został odtworzony według obrazu "Pokłon trzech króli" z Tryptyku Matki Boskiej Bolesnej z kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy