Reklama

​Białoruś: Dwoje członków prezydium Rady Koordynacyjnej aresztowanych. Mają status podejrzanych

Aresztowano dwoje członków prezydium Rady Koordynacyjnej, Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka - poinformował w środę (9 września) Komitet Śledczy Białorusi. Mają oni status podejrzanych w sprawie o wezwania do przejęcia władzy lub działania na szkodę bezpieczeństwa państwa.

Komitet Śledczy w komunikacie twierdzi, że posiada dowody świadczące o tym, że członkowie Rady Koordynacyjnej "podejmowali działania mające na celu destabilizację społeczno-politycznej, gospodarczej i informacyjnej sytuacji w kraju, działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego Białorusi".

"Działania te były podejmowane z wykorzystaniem mediów i internetu. W stosunku do podejrzanych Maryi Kalesnikawej oraz Maksima Znaka na podstawie decyzji prokuratora wybrano środek zapobiegawczy aresztowania" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komitetu.

Reklama

W związku z podejrzeniem popełnienia tego samego przestępstwa zatrzymano także prawnika Ilję Saleja - poinformowano.

Za przestępstwa z artykułu 361.3 kodeksu karnego Białorusi (mówiącego m.in. o publicznych wezwaniach do przejęcia władzy lub działań na szkodę bezpieczeństwa państwa z wykorzystaniem mediów i internetu) grozi kara pozbawienia wolności od dwóch do pięciu lat.

Wcześniej poinformowano, powołując się na ojca Kalesnikawej oraz jej adwokatkę, że znajduje się ona w mińskim areszcie przy ul. Woładarskaha. Znak został zatrzymany w środę.

Z Mińska Justyna Prus 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy