Reklama

Benedykt XVI jest "bardzo chory". Apel papieża Franciszka

Papież Franciszek poprosił o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jak stwierdził podczas środowej audiencji generalnej, jego 95-letni poprzednik jest "bardzo chory" - podał Reuters. Przedstawiciele Watykanu przekazali, że stan byłej głowy Kościoła nagle się pogorszył, ale jest "pod kontrolą". Franciszek udał się z wizytą do byłego papieża.

Franciszek stwierdził, że Benedykt XVI "w ciszy wspiera Kościół". Zaapelował, by wierni odmówili za niego specjalną modlitwę do Boga. - By go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca - dodał.

Przed południem przedstawiciele Watykanu przekazali, iż stan zdrowia papieża-emeryta "nagle pogorszył się w ostatnich godzinach", ale pozostaje "pod kontrolą". Jak zapewnili, Benedykt XVI otrzymuje stałą opiekę medyczną

Papież Franciszek: Oczy Benedykta XVI są pogrążone w kontemplacji

Na początku grudnia obecny przywódca Kościoła wspominał swoje "braterskie i serdeczne relacje" z emerytowanym poprzednikiem Benedyktem XVI. - Jego myśl dalej jest owocna i sprawcza - podkreślał.

Reklama

Jak wówczas dodawał, "wszyscy czujemy jego duchową obecność i towarzyszenie całemu Kościołowi w modlitwie". Oceniał też, że oczy Benedykta XVI wciąż są "pogrążone w kontemplacji".

95-letni emerytowany papież od czasu swej rezygnacji w 2013 roku mieszka w rezydencji w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Jego abdykacja była pierwszym takim przypadkiem od XV wieku. Jak wtedy wyjaśniał, na kierowanie Kościołem nie pozwalają mu brak sił i podupadające zdrowie.

Zdjęcia Benedykta XVI: Były papież schudł, na ręce miał specjalne urządzenie

W październiku w sieci pojawiło się zdjęcie Benedykta XVI - zamieszczono je na twitterowym profilu Seminarium Świętego Jana w Bostonie. Wówczas z byłym papieżem spotkał się ks. Maurice Agbaw-Ebai, wykładowcą teologii i filozofii.

Komentatorzy zwrócili wtedy uwagę, że Joseph Ratzinger wyraźnie schudł, a ponadto na jego ręce było urządzenie podobne do zegarka, najpewniej służące do rejestrowania parametrów życiowych.

Kolejne zdjęcie opublikowano w listopadzie. Fotografię wykonano podczas spaceru Benedykta XVI w Ogrodach Watykańskich.

Benedykt XVI był następcą Jana Pawła II. W 2006 roku był na pielgrzymce w Polsce

Joseph Ratzinger urodził się w 1927 roku w niemieckim Marktl. Pod imieniem Benedykt XVI był papieżem w latach 2005-2013. Na czele Kościoła katolickiego stanął bezpośrednio po Janie Pawle II. Wcześniej przez 24 lata był prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Pod koniec maja 2006 roku dzisiejszy papież-emeryt był na pierwszej i ostatniej pielgrzymce do Polski. Odwiedził wtedy Warszawę, Kraków, Wadowice (rodzinne miasto Jana Pawła II) i Oświęcim (w tym były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau). 

Benedykt XVI podczas pobytu w naszym kraju zjawił się także w miejscach kultu religijnego: Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Częstochowie. Wcześniej - jeszcze nie jako głowa Kościoła - w Polsce był ośmiokrotnie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy