Reklama

Belgia: Unikają udziału w procesie. "Nie chcą oglądać zdjęć ofiar"

Sąd w Brukseli wyłaniał w środę 12-osobową ławę przysięgłych oraz ich 24 zastępców, którzy będą sądzić oskarżonych o zamachy terrorystyczne w stolicy Belgii na lotnisku Zaventem w 2016 r. Z informacji mediów wynika, że kandydaci na ławników masowo rezygnują z udziału w procesie. Taką decyzję podjęło do tej pory 300 z 1000 wytypowanych osób.

22 marca 2016. Belgią wstrząsnęły ataki terrorystyczne. Tego dnia terroryści związani z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie zaatakowali stację metra Maalbeek w Brukseli oraz stołeczne lotnisko Zaventem. Wskutek zamachu zginęły 32 osoby, a ponad 340 zostało rannych.

Wkrótce po ataku policja aresztowała dziewięciu podejrzanych, których proces rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 5 grudnia. W środę sąd wyłaniał członków ławy przysięgłych oraz ich zastępców, jednak z informacji mediów wynika, że może mieć z tym problem.

Reklama

Ławnikom będzie przysługiwać 10 sesji z terapeutą

Dziennik "Het Nieuwsblad" informuje, że ławnikom będzie przysługiwać 10 bezpłatnych sesji z terapeutą, jednak to nie przekonuje potencjalnych ławników.

"Kandydaci na różne sposoby próbują uniknąć obywatelskiego obowiązku" - relacjonuje dziennik "De Standaard" i przypomina, że z tysiąca wylosowanych kandydatów już zrezygnowało 300.

W środę w budynku sądu, który znajduje się w starym budynku NATO w Evere, stawiło się około 500 z nich i, jak podaje gazeta, zdecydowana większość z nich nie ma ochoty na udział w procesie, który ma potrwać co najmniej rok.

Najczęstszą wymówką jest stan zdrowia poświadczony zaświadczeniami lekarskimi oraz wyjazdy prywatne i służbowe - wskazuje "De Standaard".

Proce ma potrwać około roku

Dlaczego wylosowani Belgowie nie chcą brać udziału w głośnym procesie? Dziennik "Het Nieuwsblad" wyjaśnia, że głównym powodem jest jego intensywność - proces ma potrwać około roku, a rozprawy mają odbywać się co tydzień.

Kolejny argument podnoszony przez kandydatów to konieczność oglądania zdjęć i filmów ofiar, a także wysłuchiwania zeznań sprawców.

- Jako przysięgły kładziesz się spać, myśląc o sprawie, z nią się budzisz i tak tydzień w tydzień - cytuje jednego z nich gazeta. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Belgia | zamachy terrorystyczne | ławnicy | procesy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy