Reklama

Reklama

Belgia: Odnaleziono wrak bombowca B-17

U wybrzeży Belgii odnaleziono wrak amerykańskiego samolotu z czasów drugiej wojny światowej - legendarnej "Latającej Fortecy", czyli bombowca typu B-17.

Odkrycia dokonano rok temu podczas przygotowań do położenia podwodnego kabla elektrycznego łączącego Belgię z Wielką Brytanią. Poinformowano o nim jednak dopiero teraz - po tym, jak zmieniono przebieg kabla, aby nie naruszyć wraku. Znajduje się on na głębokości 30 metrów, około 30 kilometrów od brzegu. 

Dokładna lokalizacja jest utrzymywana w tajemnicy, aby nie przyciągać poszukiwaczy.

Według Svena van Haelsta z Flamandzkiego Instytutu Morskiego, samolot jest zachowany w dobrym stanie. Wydobyte na powierzchnię części maszyny, zawierające numery seryjne, wskazują, że jest to B-17G, który służył w armii amerykańskiej od 1943 r.

Reklama

Nie wiadomo, czy na pokładzie "Latającej Fortecy" znajdują się ciała członków załogi. Na razie trwa identyfikacja samolotu przez specjalistów z armii amerykańskiej, którzy sprawdzają informacje w archiwach. 

Jak powiedział Sven van Helst, samolot spoczywający na dnie morza jest jednym z czterech wytypowanych przez archiwistów.

Czterosilnikowy bombowiec B-17 miał załogę liczącą 10 osób. Mógł transportować dwie tony bomb. 

Stacjonujące w wielkiej Brytanii maszyny brały udział w bombardowaniach na terenach III Rzeszy.

W wodach terytorialnych Belgii zalega wiele wraków statków i samolotów z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama