Reklama

Reklama

Belfast: Cukiernia winna dyskryminacji homoseksualisty

Belfast. Miejscowa cukiernia, należąca do głęboko wierzących chrześcijan, została we wtorek uznana przez sąd za winną dyskryminacji, ponieważ odmówiła upieczenia ciasta, które miało być ozdobione napisem promującym małżeństwa jednopłciowe.

Sprawa była bardzo głośna; członkowie północnoirlandzkiej Partii Demokratycznych Unionistów wystąpili z propozycją uchwalenia ustawy o klauzuli sumienia, co miałoby umożliwić odmowę świadczenia usług ze względu na przekonania religijne.

Cukiernię Ashers Baking Company pozwał gejowski aktywista Gareth Lee, kiedy anulowano jego zamówienie na ciasto z napisem wzywającym do poparcia małżeństw jednopłciowych i zwrócono mu pieniądze. Skarżącego wsparła północnoirlandzka komisja ds. równości.

Lee mówił w sądzie, że decyzja cukierni sprawiła, iż poczuł się bezwartościowy i poniżony. Z kolei właściciel piekarni Daniel McArthur oświadczył we wtorek przed gmachem sądu, jeszcze zanim ogłoszono werdykt: "Z przyjemnością obsługujemy każdego, ale nie możemy promować czegoś, co jest sprzeczne z tym, co Biblia mówi o małżeństwie".

Reklama

Sędzia Isobel Brownlie przyznała, że McArthur i jego żona to ludzie "szczerze, głęboko religijni", ale podkreśliła, że przepisy chronią ludzi przed wykorzystywaniem ich orientacji seksualnej do odmowy świadczenia im usług. Nie wiadomo jeszcze, jaką karę poniesie cukiernia.

Małżeństwa jednopłciowe nie są uznawane w Irlandii Północnej, choć zalegalizowano je na pozostałym obszarze Zjednoczonego Królestwa.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy