Reklama

Reklama

Beata Szydło po spotkaniu z Angelą Merkel. "Chcemy rozwijać wzajemne relacje"

"Najważniejsze, abyśmy wspólnie dążyli do umacniania Unii Europejskiej. Dla Polski ważne jest, aby Unia się rozwijała, a Polska i Niemcy były ważnymi podmiotami UE, dbającymi o rozwój wspólnoty, abyśmy pokonywali kolejne trudności" - powiedziała na wspólnej konferencji w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel premier Beata Szydło.

"Dziękuję kanclerz za przyjęcie i bardzo dobre rozmowy. To moja pierwsza wizyta w Berlinie w roli premiera nowego rządu. Niemcy to bardzo ważny sąsiad i partner Polski, nie tylko pod względem współpracy gospodarczej. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy jest najlepszym dowodem na to, że droga, którą razem podążamy jest dobra dla narodu polskiego i niemieckiego. Chcemy te relacje rozwijać i pogłębiać" - powiedziała w Berlinie premier Beata Szydło.

Wspólne stanowisko ws. Wielkiej Brytanii

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że Polskę i Niemcy łączy wiele wspólnych tematów. "Najważniejsze, abyśmy wspólnie dążyli do umacniania Unii Europejskiej. Dla Polski ważne jest, aby Unia się rozwijała, a Polska i Niemcy były ważnymi podmiotami UE, dbającymi o rozwój wspólnoty, abyśmy pokonywali kolejne trudności" - zaznaczyła.

Reklama

Najważniejsze wyzwania, o których wspomniała premier Beata Szydło, to kryzys migracyjny i możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Rozmawialiśmy z kanclerz Angelą Merkel o relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Mamy w tej sprawie wspólne stanowisko: zrobić wszystko, aby Wielka Brytania pozostała w Unii. Dla Polski istotne jest, aby propozycje brytyjskie, w dużej mierze do zaakceptowania, uwzględniały polską specyfikę. Będziemy zabiegać o zabezpieczenie praw Polaków pracujących na Wyspach" - zadeklarowała szefowa rządu.

"Panuje zgodność między nami, chcemy uczynić wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonane - zarówno z perspektywy niemieckiej, jak i polskiej - że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii, przy zachowaniu wszystkich zasad Unii" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Polsko-niemiecki projekt humanitarny

Spotkanie Angeli Merkel z Beatą Szydło dotyczyło także kryzysu migracyjnego. Premier zapewniła, że Polska aktywnie włączyła się w zabezpieczenie granic zewnętrznych UE, opowiedziała się również za rozwiązaniem problemu poza granicami UE i aktywną pomocą humanitarną.

"Polska przeznaczyła na ten cel środki finansowe. Chcemy być aktywni jak inne kraje UE. Zaproponowałam pani kanclerz polsko-niemiecki projekt humanitarny. Cieszę się, że pani kanclerz na niego przystała. To może być symbol, kierunek w jakim UE powinna podążać, rozwiązując ten trudny temat" - powiedziała Beata Szydło.

"Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną" - dodała Angela Merkel.

Szefowa polskiego rządu poinformowała ponadto, że zaprosiła Angelę Merkel do kraju. "Mam nadzieję, że ta wizyta odbędzie się niebawem" - podkreśliła.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy