Reklama

Reklama

Baszar el-Asad trafił na syryjskie banknoty

Wizerunek prezydenta Syrii Baszara el-Asada pojawił się po raz pierwszy na syryjskich pieniądzach. Banknot o najwyższym nominale 2 tys. funtów syryjskich (ok. 4 USD) z podobizną szefa państwa został w niedzielę wprowadzony do obiegu.

Prezes banku centralnego Syrii Duraid Durgham powiedział, że banknot z Asadem jest jednym z kilku o różnych nominałach, które wydrukowano parę lat temu, ale do tej pory z "uwagi na wojnę i fluktuacje kursów wymiany" nie wprowadzono do obiegu.

Syryjski funt stracił na wartości od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego w kraju w 2011 roku. W 2000 roku amerykański dolar kosztował 47 funtów syryjskich, obecnie - około 500 funtów.

Jak podała państwowa agencja prasowa SANA, Durgham powiedział, że przyszła pora, żeby wprowadzić nowe banknoty do obiegu, ponieważ stare są już dość zniszczone. Nowe banknoty wprowadzono do obiegu "w Damaszku i kilku prowincjach".

Reklama

Do tej pory najwyższy nominał miały w Syrii banknoty o wartości tysiąca funtów. Podobizny ojca obecnego prezydenta, Hafeza el-Asada, który zmarł w 2000 roku, widniały na monetach i na starszej wersji, nadal znajdującej się w obiegu, banknotu o nominale tysiąca funtów syryjskich.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy