Reklama

Reklama

Barbados chce usunąć Elżbietę II z funkcji głowy państwa

Rząd Barbadosu chce usunąć brytyjską królową Elżbietę II z funkcji głowy tego państwa i stać się republiką - poinformowała w środę (16 września) agencja Reutera. Ma to nastąpić przed obchodzoną w listopadzie 2021 r. 55. rocznicą uzyskania przez ten kraj niepodległości.

- Nadszedł czas, by pozostawić naszą kolonialną przeszłość w całości za nami - oświadczyła gubernator generalna Barbadosu Sandra Mason, przemawiając w imieniu premier Mii Mottley.

- Mieszkańcy Barbadosu chcą głowy państwa pochodzącej z tego kraju. (...) Dlatego Barbados uczyni kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką zanim będziemy świętować naszą 55. rocznicę niepodległości - uzupełniła Mason.

Pałac Buckingham komentuje

Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 r., ale tak, jak niektóre inne byłe części brytyjskiego imperium kolonialnego poprzez osobę monarchini pozostał w formalnych związkach z byłą metropolią - przypomina Reuters.

Reklama

Jak informuje BBC, Pałac Buckingham skomentował, że ta decyzja należy do władz i obywateli Barbadosu. Źródła stacji uzupełniły, że ten krok władz Barbadosu nie jest niespodziewany i wcześniej był wielokrotnie publicznie omawiany.

Barbados nie będzie pierwszą byłą brytyjską kolonią na Karaibach, która stanie się republiką. Wcześniej uczyniła to Gujana w 1970 r., Trynidad i Tobago w 1976 r. i Dominika w 1978 r. - wylicza BBC.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy