Reklama

Reklama

Barack Obama: Za mało, by mówić o prawdziwej sprawiedliwości

- Musimy uświadomić sobie, że Afroamerykanie każdego dnia traktowani są inaczej - powiedział były prezydent USA Barack Obama, komentując decyzję ławy przysięgłych w sprawie zabójstwa George'a Floyda. Zdaniem Obamy jeden werdykt to za mało, by mówić o prawdziwej sprawiedliwości.

Barack Obama podkreślił, że potrzeba głębokich przemyśleń i reform. 

- Prawdziwa sprawiedliwość wymaga, abyśmy uświadomili sobie, że Afroamerykanie każdego dnia traktowani są inaczej - podkreślił były prezydent. - Musimy przyznać, że miliony naszych przyjaciół, krewnych i współobywateli żyją w strachu, że ich następne spotkanie z policją może być ostatnim - powiedział.

"To konieczny krok naprzód, ale niewystarczający"

Jego zdaniem niezbędne są konkretne reformy, które przyczynią się najpierw do zmniejszenia, a później nawet do całkowitego wyeliminowania nierówności w systemie karnym. 

Reklama

- Dzisiejszy werdykt jest wprawdzie koniecznym krokiem naprzód, ale daleko niewystarczającym - stwierdził Obama.

Werdykt po 10 godzinach obrad

Ława przysięgłych w Minneapolis uznała we wtorek byłego policjanta Dereka Chauvina winnym w głośnym procesie o zabójstwo w maju ubiegłego roku Afroamerykanina George'a Floyda. Sędzia Peter Cahill zapowiedział, że wyda wyrok o wymiarze kary w ciągu ośmiu tygodni.

Przysięgli osiągnęli porozumienie po około 10 godzinach obrad w ciągu dwóch dni.

Więcej na temat śmierci George'a Floyda przeczytasz tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL