Reklama

Reklama

Austria zamyka część meczetów. "Dzieci musiały udawać nieżywe"

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, że jego kraj zamknie siedem meczetów i wydali pewną liczbę imamów. Jest to reakcja na inscenizację bitwy o Gallipoli z udziałem dzieci.

Ma to związek ze śledztwem, w wyniku którego ustalono, że w meczetach organizowano inscenizacje z udziałem dzieci, podczas których przedstawiano bitwę o Gallipoli z 1916 roku, zwycięską dla Imperium Osmańskiego, a przegraną przez kraje Ententy. Austriackich polityków oburzył fakt, że dzieci występowały w mundurach i musiały udawać nieżywe.

O krokach, które państwo państwo austriackie zamierza podjąć wobec niektórych imamów i meczetów, poinformowali podczas porannej konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz, wicekanclerz Heinz-Christian Strache i minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl.

Reklama

Rzecznik Erdogana: Islamofobiczne plany

Ogłoszone przez władze Austrii plany dotyczące deportacji finansowanych z zagranicy radykalnych imamów i zamknięcia kilku meczetów są "islamofobiczne" i "rasistowskie" - oświadczył w piątek rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin.

Według Kalina "motywowane ideologicznie praktyki austriackiego rządu są sprzeczne z uniwersalnymi zasadami prawnymi, polityką integracji społecznej, prawami mniejszości i etyką współżycia". Dodał, że "wysiłki w celu oswojenia islamofobii i rasizmu powinny być odrzucane w każdych okolicznościach".Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy