Reklama

Reklama

Austria: Policja poszukuje sobowtóra Hitlera

Austriacka policja poszukuje mężczyzny, który w mieście rodzinnym Hitlera, Braunau am Inn, ukazuje się publicznie w stroju jednoznacznie przypominającym przywódcę III Rzeszy - podała w sobotę miejscowa prasa. Gloryfikowanie nazizmu jest w Austrii karalne.

"Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza" - powiedział mieszkaniec miasteczka na północnym wschodzie kraju, cytowany przez dziennik "Oberoesterreichische Nachrichten".

Mężczyzna, którego wiek ocenia się na 25-30 lat, miał charakterystyczne uczesanie i wąsik, a także nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęconej drugiej wojnie światowej. W miejscowym barze miał się przedstawić jako "Harald Hitler".

Reklama

Co najmniej raz mężczyzna został sfotografowany przed domem rodzinnym Hitlera.

"Oberoesterreichische Nachrichten" cytują opinię rzecznika prokuratury, Aloisa Ebnera, który podkreślił, że "zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne".

Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

W grudniu zeszłego roku rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy