Reklama

Austria: Kanałem Dunajskim popłynęła zielona woda

Przez stolicę Austrii popłynęła w sobotę "zielona rzeka". Woda w Kanale Dunajskim została zabarwiona przez aktywistów klimatycznych z Extinction Rebellion. To odpowiedź na konferencję przemysłu gazowego w Wiedniu.

W proteście przeciwko konferencji przemysłu gazowego w Wiedniu aktywiści klimatyczni zafarbowali w sobotę na zielono odcinek Kanału Dunajskiego. Sojusz poinformował, że użyto nieszkodliwego barwnika fluorescencyjnego - pisze agencja dpa.

Kilkudziesięciu aktywistów zablokowało też most nad kanałem.

Aktywiści: Austria i Europa muszą jak najszybciej zaprzestać spalania gazu

Sojusz wezwał ludzi z całej Europy do udziału w akcjach protestacyjnych w Wiedniu w najbliższych dniach. Protesty skierowane są przeciwko przemysłowi gazowemu i jego wysokiej, szkodliwej dla klimatu emisji CO2. Trzydniowa konferencja rozpoczyna się w poniedziałek. 

Reklama

"Aby ograniczyć katastrofę klimatyczną, Austria i Europa muszą jak najszybciej zaprzestać spalania gazu. Zamiast tego w Wiedniu odbywają się konsultacje, podczas których przedstawiciele przemysłu gazowego dyskutują o tym, w jaki sposób ludność może być nadal zależna od paliw kopalnych poprzez narrację czystego gazu" - piszą aktywiści.

Czym jest Extinction Rebellion?

"Extinction Rebellion to zdecentralizowany, międzynarodowy i politycznie bezpartyjny ruch wykorzystujący pokojową akcję bezpośrednią i obywatelskie nieposłuszeństwo w celu przekonania rządów do sprawiedliwych działań w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego." - czytamy na stronie organizacji.

Wśród swoich postulatów aktywiści wymieniają: "Mówić prawdę - rządy muszą mówić prawdę, ogłaszając stan zagrożenia klimatycznego i ekologicznego, współpracując z innymi instytucjami w celu poinformowania o pilnej potrzebie zmian. Działać teraz - rządy muszą działać już teraz, aby powstrzymać utratę różnorodności biologicznej i zredukować emisje gazów cieplarnianych do zera  do 2025 r. Wyjść poza politykę - rządy muszą tworzyć i kierować się decyzjami zgromadzenia obywatelskiego w sprawie sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Austria | Wiedeń | Extinction Rebellion

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy