Reklama

Austria: Christian Kern nominatem socjaldemokratów na kanclerza

Obecny prezes austriackich kolei państwowych OeBB Christian Kern ma pełnie poparcie Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) jako kandydat na kanclerza federalnego - poinformował w piątek pełniący obowiązki przewodniczącego SPOe Michael Haeupl.

Dodał, że zaprzysiężenie Kerna jest oczekiwane w przyszłym tygodniu po spotkaniu przywództwa partii we wtorek, na którym jego kandydatura ma zostać formalnie zatwierdzona. Kern będzie też szefem SPOe.

Dotychczasowy kanclerz Austrii i przewodniczący SPOe Werner Faymann zrezygnował niespodziewanie w poniedziałek z obu tych funkcji, co uzasadnił brakiem jednoznacznego poparcia politycznego we własnym ugrupowaniu. Obowiązki szefa rządu przejął po Faymannie tymczasowo wicekanclerz Reinhold Mitterlehner ze współrządzącej konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Reklama

Dymisja dotychczasowego kanclerza

Dymisja kanclerza nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, a kandydaci SPOe i OeVP nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich po triumfalnym wygraniu pierwszej tury przez kandydata prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norberta Hofera. Druga tura odbędzie się 22 maja, w której Hofer będzie walczył z kandydatem Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy