Reklama

Australia podjęła decyzję. Karol III nie pojawi się na nowych banknotach

Bank Centralny Australii zapowiedział, że nowy banknot pięciodolarowy nie będzie przedstawiał wizerunku króla Karola III, a uhonoruje "kulturę i historię pierwszych Australijczyków". Podjęto jednocześnie decyzję, że obecny monarcha, będący głową państwa w Australii, znajdzie się na monetach lokalnej waluty, których produkcja zacznie się "w drugiej połowie tego roku".

Decyzja Banku Centralnego została podjęta w porozumieniu z rządem Australii. W komunikacie podkreślono jednak, że zanim powstanie taki banknot muszą odbyć się konsultacje z "pierwszymi Australijczykami", co może zająć kilka lat.

Australia. Karol III nie pojawi się na banknotach dolarów australijskich

Obecny pieniądz przedstawia wizerunek zmarłej we wrześniu ubiegłego roku królowej Elżbiety II. Zwykle w sytuacji po śmierci monarchy podejmowana jest decyzja o zmianie portretu z dawnego, na obowiązującego władcę, dlatego posunięcie Banku Centralnego Australii jest niecodzienne. 

Jednocześnie potwierdzono, że król Karol III pojawi się na bilonie, którego produkcja rozpocznie się "w drugiej połowie tego roku" - powiedział Andrew Leigh z australijskiego rządu, którego cytuje stacja CNN. Z kolei istniejące monety z profilem Elżbiety II mają pozostać prawnym środkiem płatniczym "na zawsze".

Reklama

Jak stwierdził Bank Centralny, pojęcie "pierwsi Australijczycy" odnosi się do rdzennej ludności kontynentu, na którą składają się Aborygeni oraz wyspiarze z Cieśniny Torresa. Przedstawiciele tych kultur są najstarszą, wciąż posiadającą swoich przedstawicieli kulturą na świecie. Po ponad 65 tys. lat od jej powstania stanowią dziś około trzy procent 25-milionej populacji Australii.

Elżbieta II widniała na każdej serii banknotów od 70 lat

Portret zmarłej monarchini był przedstawiany w każdej serii australijskich banknotów od czasu jej koronacji przez 70 lat.

Jej wizerunek widnieje również na niektórych nominałach banknotów i monet wszystkich państw Wspólnoty Narodów, zrzeszającej 54 państwa, które przed dekadami stanowiły brytyjskie kolonie. W krajach tych głową państwa jest brytyjski monarcha, który mianuje gubernatorów, będących niejako odpowiednikami głów państw na miejscu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy