Reklama

Reklama

Australia: Bezterminowe więzienie dla skazanych za terroryzm

Osoby skazane za czyny związane z terroryzmem, a których zwolnienie mogłoby stanowić zagrożenie dla społeczeństwa, pozostaną w więzieniach na czas nieokreślony po zakończeniu wyroku - zapowiedział w poniedziałek premier Australii Malcolm Turnbull.

Zdaniem australijskiego premiera, w wypadku osób dopuszczających się aktów terroru należy stosować takie same metody prewencji, jak w przypadku skazanych za czyny lubieżne wobec nieletnich.

"Środki, jakie dziś ogłaszamy, mają na celu powstrzymanie terroryzmu, zapobieganie mu i zapewnienie bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu" - podkreślił. "To będzie bardzo realny bodziec, który ma skłonić ekstremistów pozostających w więzieniu, aby porzucili wszelką myśl o angażowaniu się w dalszą działalność terrorystyczną" - dodał.

Prokurator Generalny Australii George Brandis, który wystąpił z premierem Turnbullem na wspólnej konferencji prasowej, podkreślił, że decyzja o zatrzymaniu skazanych za terroryzm w więzieniu na czas nieokreślony, będzie podejmowana na drodze sądowej z uwzględnieniem opinii biegłych lekarzy i psychologów, a także opinii na temat zachowania tych osób podczas odbywania kary.

Reklama

Zapowiedział, że instytucje zaangażowane w realizację tego projektu będą zobowiązane do przedstawiania okresowych, szczegółowych raportów - w tym dorocznego sprawozdania przed parlamentem oraz raportu o skuteczności zastosowanych metod i środków, co pozwoli po kilku latach wypracować właściwe mechanizmy postępowania w takich wypadkach.

W Australii narasta zagrożenie terroryzmem

Agencja Reutera zwraca uwagę na fakt, że zagrożenie terroryzmem narasta w Australii od 2014 roku i przypomina zajęcie przez terrorystów kawiarni w Sydney w grudniu 2014 roku, gdy zginęło dwóch zakładników i sprawca strzelaniny.

Ocenia się, że około stu obywateli Australii wyjechało z kraju, aby zasilić szeregi Państwa Islamskiego. Takie dane zostały opublikowane niedawno przez ministerstwo ds. imigracji i ochrony granic Australii.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy