Reklama

Reklama

Ateny: Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki opuścili salę podczas wystąpienia szefowej rosyjskiej Rady Federacji

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim opuścili salę podczas wystąpienia szefowej Rady Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko na temat demokracji w Atenach - poinformował Sejm i Senat RP. Jak podkreślono, był to wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej polityki i okupowania terytoriów innych państw przez ten kraj. Wystąpienie było częścią dwudniowej Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw Rady Europy, która odbywa się w Atenach.

"Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów państw RE. Na znak solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję, marszałek Sejmu Elżbieta Witek w trakcie wystąpienia przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej Valentiny Matvienko opuściła salę plenarną" - podał w czwartek na Twitterze Sejm RP.

Podobny komunikat zamieścił również Senat RP. "W trakcie Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Marszałek Senatu RP prof. Grodzki wraz z delegacją opuścił salę podczas wystąpienia Przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej Valentiny Matvienko na temat demokracji" - poinformowano na Twitterze.

Reklama

Jak podkreślono, był to akt solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję.

Dyskusja o doświadczeniach i wyzwaniach

W dwudniowej Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy w Atenach, która rozpoczęła się w czwartek biorą udział marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. W konferencji uczestniczy też szefowa wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko.

Uczestnicy konferencji będą dyskutować między innymi o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed demokratycznymi państwami w obliczu kryzysu publicznej ochrony zdrowia, wywołanego pandemią COVID-19, o roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego oraz o wspólnej przyszłości obywateli Europy.

Reklama

Reklama

Reklama