Reklama

Reklama

Atak zimy w Azji. "Takich temperatur nie notowano od dziesięcioleci"

Co najmniej 91 osób zginęło w Azji w związku z atakiem zimy m.in. na Tajwanie, w Hong Kongu, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Tajlandii czy Wietnamie. W wielu miejscach temperatury osiągnęły rekordowe wartości, których nie notowano od dziesięcioleci.

Najwięcej ofiar mrozu jest na Tajwanie, gdzie zginęło ponad 85 osób - poinformowała lokalna straż pożarna. Większość z nich to ludzie starsi, którzy cierpieli na problemy z sercem i układem oddechowym. Agencja EFE przypomina, że o tej porze roku temperatury na Tajwanie osiągają ok. 20 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach w niektórych częściach kraju słupek rtęci spadł poniżej zera.

Ciężkie warunki pogodowe panują także w Japonii, gdzie z powodu burz śnieżnych zmarło sześć osób a ponad 100 zostało poszkodowanych. Intensywny śnieg padał na zachodzie, w centrum i w północnej części kraju. Szacuje się, że w niektórych miejscach spadło ok. 80 cm śniegu. Agencja Kyodo donosi, że w nocy z niedzieli na poniedziałek ok. 110 pasażerów utknęło w pociągu wysokiej prędkości Shinkansen na trasie do Osaki. Awarię spowodowały intensywne opady śniegu. Inne pociągu poruszały się ze zmniejszoną prędkością.

Reklama

Złe warunki pogodowe doprowadziły do odwołania wielu połączeń lotniczych.

Pierwsze opady śniegu od prawie 39 lat

Tymczasem na Okinawie na południu Japonii odnotowano pierwsze opady śniegu od prawie 39 lat. Natomiast na subtropikalnej wyspie Amami zaobserwowano to zjawisko po raz pierwszy od 115 lat.

Także w Chinach i Hong Kongu odnotowano rekordowe mrozy. Najtrudniejsze warunki panują na północny Państwa Środka. Podobna sytuacja jest w Korei Południowej, gdzie na południowej wyspie Czedżu zanotowano największe opady śniegu od 32 lat. Sparaliżowane zostało tamtejsze lotnisko, gdzie utknęły tysiące pasażerów.

Niskie temperatury panują także w stolicy Wietnamu, Hanoi, gdzie w niedzielę na ulicach rozpalano ogień, aby mieszkańcy mogli się ogrzać. Prognozy pokazują, że wartości mogą spaść do 8 stopni Celsjusza. Podobne chłody odnotowano w Tajlandii, gdzie szacuje się, iż słupki rtęci pokażą 13 stopni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy