Reklama

Atak nożownika w centrum Lizbony. Nie żyją co najmniej dwie osoby

Co najmniej dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku nożownika w muzułmańskim centrum Lizbony - podały portugalskie służby medyczne. Według policji mężczyzna pochodził z Afganistanu i groził również funkcjonariuszom. Wciąż nie wiadomo, czy napastnik został postrzelony czy zastrzelony. Nieznane są też jego motywy, choć dochodzenie w sprawie podjęła jednostka zajmująca się terroryzmem.

Do tragicznego zdarzenia doszło w Izmaelickim Centrum w Lizbonie, gdzie uzbrojony w "dużych rozmiarów nóż" mężczyzna zaatakował osoby znajdujące się w budynku.

Portugalia. Atak nożownika w centrum Lizbony. Nie żyją dwie osoby

"Napastnikowi wydano polecenie przerwania napadu, którego nie posłuchał, zbliżając się do policjantów z nożem w dłoni. W związku z poważnym zagrożeniem policja skutecznie użyła wobec tej osoby broni palnej - trafiła i zneutralizowała agresora" - podaje policja.

Reklama

Według CNN Portugal pochodził z Afganistanu - trafiony w nogę napastnik miał zostać przewieziony do szpitala Sao Jose. Natomiast z informacji "The Mirror" wynika, że mężczyzna został zastrzelony.

Policja nie ustaliła dotychczas motywów, którymi kierował się nożownik. Źródła w MSW potwierdziły jednak, że dochodzenie w sprawie ataku nożownika prowadzi jednostka zajmująca się terroryzmem.

Część przedstawicieli rządu Portugalii oraz policji zaapelowała tymczasem o wstrzemięźliwość w informowaniu o motywach działania napastnika.

"Wszystko wskazuje na to, że był to odosobniony przypadek agresji", powiedział premier Portugalii Antonio Costa, który przekazał wyrazy współczucia rodzinom poszkodowanych osób.

Lizbona. Ofiarami dwie kobiety

Przewodniczący Krajowej Rady Muzułmańskiej Społeczności Izmaelickiej ujawnił, że napastnik wszedł do Centrum, "gdzie odbywały się standardowe zajęcia". "Uzbrojony mężczyzna zaatakował trzy osoby. Zabił dwie z nich, a trzecią ranił" - podał w komunikacie Rahim Firozali i dodał, że "motywy sprawcy nie są znane".

"Izmaelicka społeczność muzułmańska udziela już pełnego wsparcia rodzinom ofiar, którym składa najgłębsze kondolencje" - podkreślił przewodniczący.

Izmaelici są ugrupowaniem religijnym i politycznym wywodzącym się z islamu szyickiego. W Izmaelickim Centrum w Lizbonie prowadzą zarówno modlitwy, jak też działalność edukacyjno-kulturalną.

Według mediów ofiarami śmiertelnymi są dwie kobiety, obywatelki Portugalii.

Z kolei jak podała telewizja CM TV poważnie ranny podczas ataku nożownika został też nauczyciel pracujący w Izmaelickim Centrum.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lizbona | Portugalia | Nożownik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy