Reklama

Reklama

Atak na hotel w Mali: Koniec szturmu. Są ofiary śmiertelne

W zaatakowanym w piątek rano przez terrorystów hotelu w stolicy Mali, Bamako, znaleziono ciała 18 osób - podała AFP, powołując się na źródła w zagranicznych służbach bezpieczeństwa. Obecni na miejscu członkowie misji pokojowej ONZ podali z kolei, że zginęło co najmniej 27 osób. Według malijskich władz porywacze nie przetrzymują już żadnych zakładników.

Akcję relacjonowaliśmy TUTAJ.

Malijskie władze poinformowały w piątek po południu, że w hotelu Radisson Blu w stolicy, Bamako, zaatakowanym rano przez terrorystów, nie są już przetrzymywani zakładnicy. Obecni na miejscu członkowie misji pokojowej ONZ podali, że zginęło co najmniej 27 osób.

Napływają różne doniesienia na temat liczby ofiar śmiertelnych czy napastników, a także samego przebiegu operacji odbijania zakładników. Według malijskiej telewizji w hotelu znaleziono co najmniej 18 ciał, natomiast członkowie sił pokojowych ONZ, pomagający Malijczykom przy przeszukiwaniu hotelu, mówili o 27 zabitych.

Reklama

Źródła w służbach bezpieczeństwa podały, że zabitych zostało także dwóch terrorystów. Wcześniej malijskie źródła relacjonowały, że napastników było ok. 10. Szef ministerstwa bezpieczeństwa Salif Traore sprecyzował w państwowej telewizji, że uwolniono 76 zakładników. Wcześniej malijska telewizja informowała o ok. 80 zakładnikach, którzy odzyskali wolność.

Do ataku na hotel przyznała się ekstremistyczna organizacja Al-Murabitun, kierowana przez Mochtara Belmochtara. Ugrupowanie powstało w 2013 roku po opuszczeniu przez Belmochtara Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie. Organizacja przekazała, że domaga się m.in. uwolnienia rebeliantów z malijskich więzień.

W operacji odbijania zakładników brały udział siły malijskie, wspierane przez specjalne jednostki francuskie i amerykańskie. Wsparcia akcji udzieliło ok. 40 członków antyterrorystycznego oddziału francuskiej żandarmerii (GIGN).

Rano informowano, że islamscy ekstremiści uzbrojeni w broń palną i granaty wdarli się do luksusowego 190-pokojowego hotelu z okrzykami "Allahu Akbar". Według zarządzającej hotelem grupy Rezidor w chwili ataku w hotelu znajdowało się ok. 170 osób, w tym 140 gości.

Co najmniej jeden gość opowiadał, że napastnicy kazali mu recytować wersety Koranu, po czym umożliwili mu opuszczenie budynku.

Goście hotelu, oferującego spa, zewnętrzny basen i salę balową, pochodzili z wielu krajów; byli wśród nich obywatele Francji - członkowie załogi linii Air France, Niemiec, Belgii, USA, Turcji, Chin, Indii i Algierii. AFP informowała również m.in. o Hiszpanach, obywatelu Rosji i Kanadyjczyku. Po zakończeniu operacji w hotelu Pentagon powiadomił, że jego 22 pracowników wojskowych i cywilnych jest całych i zdrowych.

Parlament wspólnoty Walonii-Brukseli przekazał natomiast, że w ataku zginął jeden z jego przedstawicieli - wysoki urzędnik przebywający w Bamako z delegacją.

W związku z atakiem na hotel malijski prezydent Ibrahim Boubacar Keita skrócił wizytę w Czadzie, gdzie brał udział w regionalnym szczycie.

Pochodzący z Gwinei piosenkarz Sekouba Diabate, który był wśród zakładników uwolnionych przez malijskie siły, opowiadał, że napastnicy w sąsiednim pokoju mówili do siebie po angielsku.

Wielu komentatorów we Francji postrzega atak w Mali, dawnej francuskiej kolonii, jako kolejny cios wymierzony we francuskie interesy, tydzień po serii paryskich zamachów. Francuskie telewizje informacyjne niemal natychmiast przestawiły się z relacji na temat śledztwa dotyczącego paryskich ataków na doniesienia na żywo z Bamako.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy