Reklama

Reklama

Atak na dwa meczety i szkołę. Nie żyją 22 osoby

Co najmniej 22 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło, a dziesiątki odniosły obrażenia w czwartek w atakach syryjskiego lotnictwa na Wschodnią Gutę, kontrolowaną przez rebeliantów enklawę na wschód od Damaszku - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W godzinach przedpołudniowych bilans ofiar śmiertelnych stopniowo wzrastał; początkowo mówiono o dziewięciu zabitych - pisze AFP, powołując się na Obserwatorium, które ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, ale dysponujące siatką informatorów w Syrii i regionie.

Reuters poinformował o co najmniej 21 zabitych i 125 rannych, powołując się na to samo źródło.

To już czwarty z rzędu dzień ataków powietrznych sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada na Wschodnią Gutę, region zamieszkany przez ok. 400 tys. osób i oblegany przez syryjskie wojska rządowe od 2013 roku.

Reklama

Czwartkowe bombardowania do 171 podniosły ogólną liczbę cywilów zabitych na tym obszarze w ostatnich dniach. W poniedziałek zginęło 31 osób, we wtorek - 80, a w środę - 38.

W czwartek naloty zostały przeprowadzone na cele w co najmniej sześciu miejscach - podało Obserwatorium. "Celem ataków były dwa meczety i szkoła. Gdy przybyliśmy na miejsce, żeby ewakuować ofiary, nastąpił kolejny atak" - powiedział Muajed el-Hasem, wolontariusz z ramienia syryjskiej Obrony Cywilnej.

Syryjska armia nie wydała komentarza w tej sprawie.

Wschodnia Guta znajduje się pod ostrzałem, mimo że w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe i ich sojusznicy odcięli również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki.

Dla rebeliantów Wschodnia Guta to obszar o znaczeniu strategicznym. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie ataków chemicznych; Damaszek temu zaprzecza. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy