Reklama

Reklama

​Atak Izraela na pozycje Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy

Izraelskie lotnictwo ostrzelało we wtorek pozycje radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad w Strefie Gazy po tym, jak palestyńscy bojownicy wystrzelili tego dnia z tej enklawy pociski moździerzowe w kierunku Izraela - podał Reuters, powołując się na mieszkańców.

Dotychczas nie ma informacji o ofiarach. Rzeczniczka izraelskiej armii nie chciała komentować doniesień o ataku.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł we wtorek, że "siłą" odpowie na wystrzelenie kilka godzin wcześniej blisko 30 pocisków moździerzowych ze Strefy Gazy w stronę Izraela. W wyniku tego ostrzału nikt nie odniósł obrażeń.

"Izrael bardzo poważnie traktuje ataki ze Strefy Gazy na swe terytorium przeprowadzane przez Hamas i Islamski Dżihad" - powiedział Netanjahu na konferencji prasowej, ostrzegając, że izraelska armia "zareaguje siłą na te ataki".

Reklama

"Hamas zmienił zasady, a Izrael będzie stanowczo odpierał ataki ze Strefy Gazy" - pisze na swej stronie internetowej izraelski dziennik "Haarec". "(...) Hamas powstrzymywał się od wystrzeliwania rakiet. Jednak w ostatnich dniach zasady gry zmieniły się i wpłynie to na protesty na granicy (Izraela ze Strefą Gazy) w ten weekend" - czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że ostrzelanie izraelskich gmin graniczących z tą palestyńską enklawą we wtorek było pierwszym tego typu incydentem od końca marca, gdy rozpoczęły się palestyńskie protesty.

Według agencji Associated Press wtorkowy ostrzał moździerzowy to prawdopodobnie najsilniejszy ostrzał Izraela od konfliktu zbrojnego między państwem żydowskim i Hamasem w 2014 roku.

Ponad 120 Palestyńczyków zginęło, a tysiące odniosły obrażenia w organizowanych od 30 marca masowych protestach i starciach z izraelskimi żołnierzami na granicy Strefy Gazy i Izraela.

Hamas zapowiedział dalsze demonstracje. Izrael twierdzi, że krytykowane za brutalność działania wojska są konieczne do obrony izraelskiego terytorium, i oskarża Hamas o próby dokonywania ataków pod osłoną demonstracji. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy