Reklama

Reklama

Argentynka o polskich korzeniach na pokładzie zaginionego okrętu podwodnego

Wśród załogi argentyńskiego okrętu ARA San Juan, który w ubiegłym tygodniu zaginął na morzu, znajdowała się Eliana Maria Krawczyk, podaje "Fakt" za argentyńskimi mediami.

Eliana Krawczyk była jedyną kobietą w 44-osobowej załodze. To również pierwsza kobieta oficer w historii argentyńskiej marynarki wojennej. Urodziła się i wychowywała wśród argentyńskiej Polonii.

Łączność z okrętem utracono w ubiegłą środę. Znajdował się on wówczas w odległości ok. 432 km od wybrzeży Patagonii. Trwają intensywne poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa Argentyny, a także kilku krajów, w tym USA. W sobotę odebrano siedem sygnałów satelitarnych z okrętu, nie udało się jednak nawiązać łączności.

Reklama

Według marynarki wojennej Argentyny, okręt ARA San Juan opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej i zmierzał do nadmorskiego miasta Mar del Plata, w prowincji Buenos Aires. Poinformowano, że okręt miał problemy z łącznością, które mogły być spowodowane awarią elektryczną. Przepisy obowiązujące w marynarce wojennej wymagają, aby okręt podwodny wypłynął na powierzchnię po utracie łączności.

ARA San Juan to jednostka produkcji niemieckiej, napędzana silnikiem Diesla, a w zanurzeniu elektrycznym. Okręt zwodowany został w 1983 r. i jest najnowszym z trzech okrętów podwodnych argentyńskiej marynarki wojennej.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy