Reklama

Aresztowano Pakistańczyka, który groził zamachem na Geerta Wildersa

26-letni Pakistańczyk, który groził zamordowaniem holenderskiego prawicowego populisty Geerta Wildersa, został osadzony w areszcie śledczym, na razie na 14 dni. Decyzję taką podjął w czwartek sędzia śledczy w Hadze. Geert Wilders poinformował w czwartek, że w związku z groźbami zamachu na jego życie i ryzykiem narażenia na niebezpieczeństwo innych ludzi odwołał planowany konkurs karykatur proroka Mahometa.

Pakistańczykowi zarzuca się grożenie Wildersowi, przygotowywanie terrorystycznego zamachu na jego życie i podżeganie do nienawiści. W poniedziałek mężczyzna ten zamieścił na Facebooku nagranie wideo, w którym zapowiedział dokonanie zamachu na Wildersa za to, że planuje on zorganizowanie konkursu karykatur proroka Mahometa.

Konkurs ten ma się odbyć w gmachu holenderskiego parlamentu, prawdopodobnie w listopadzie. Wilders zapewnia, że nie chodzi mu o "prowokowanie ani obrażanie". W Pakistanie organizowane są wielkie demonstracje przeciwko planom holenderskiego polityka, przywódcy antyimigracyjnej, antysystemowej, antymuzułmańskiej i antyunijnej Partii na rzecz Wolności (PVV).

Reklama

Agencja dpa zwraca uwagę, że władze Holandii odłożyły na czas nieokreślony planowane na listopad wysłanie do Pakistanu misji handlowej. Rzecznik holenderskiego MSZ powiedział, że z uwagi na protesty w świecie islamskim przeciwko konkursowi karykatur taka podróż przedstawicieli kół gospodarczych "nie byłaby bezpieczna". MSZ radzi też zachowanie szczególnej ostrożności Holendrom udającym się do Pakistanu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama