Reklama

Reklama

Aresztowania w Belgii. Chcieli walczyć dla dżihadystów

Belgijska policja zatrzymała w sobotę cztery osoby podejrzewane o przygotowywanie się do wyjazdu do Syrii lub Libii - podała belgijska prokuratura. Jak pisze agencja AFP, kraje te to częsty cel Europejczyków chcących walczyć w szeregach dżihadystów.

Zatrzymania dokonano w Jumet, w środkowej Belgii, niedaleko lotniska w Charleroi. Zdaniem prokuratury możliwe jest, że zatrzymani planowali wyjazd do Syrii lub Libii.

Prokurator podkreślił, że zatrzymania te nie mają związku z paryskimi zamachami z 13 listopada, do których przeprowadzenia przyznało się Państwa Islamskie. Śmierć poniosło wówczas 130 osób.

W niedzielę sąd ma zadecydować, czy zatrzymani pozostaną w areszcie.

Szacuje się, że dotychczas około 500 Belgów weszło w szeregi bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), które w 2014 roku na części zajętego terytorium Iraku i Syrii utworzyło kalifat o tej samej nazwie. Jak pisze agencja AFP, to Libia może być nowym kierunkiem zagrożenia ze strony organizacji, jako że niektórzy przywódcy IS wykorzystali niestabilną sytuację w tym kraju, by się tam osiedlić. Agencja podkreśla, że Libia leży bliżej europejskich wybrzeży niż Syria.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy