Reklama

Reklama

Arabia Saudyjska zaniżyła bilans ofiar pielgrzymki do Mekki

Bilans tegorocznej pielgrzymki do Mekki wzrósł do co najmniej 1 753 ofiar śmiertelnych - podała w piątek agencja France Presse na postawie zestawień z 31 państw. Według oficjalnego bilansu, przedstawionego przez Arabię Saudyjską, w wyniku stratowania zginęło 769 ludzi.

Od ostatniego oficjalnego zestawienia, dwa dni po tragedii we wrześniu, saudyjskie władze nie przedstawiały nowych danych. Jednak według rządów krajów, z których pochodzili pielgrzymi, oraz krajowych komisji zajmujących się pielgrzymką do Mekki, liczba ofiar śmiertelnych wynosi co najmniej 1 753 i jest ponad dwa razy wyższa, niż oficjalnie informuje Rijad.   

Wśród zabitych najwięcej, bo 464, jest pielgrzymów z Iranu. Na kolejnych miejscach są Egipt, Nigeria i Indonezja. Poprzednie dane zebrane w krajach pochodzenia pielgrzymów mówiły o ok. 1630 ofiarach stratowania. Ale wielu uczestników hadżdżu, czyli wielkiej dorocznej pielgrzymki do Mekki, jest nadal zaginionych, więc bilans może wzrosnąć.   

Reklama

Do tragedii doszło w dolinie Mina koło Mekki podczas rytualnego kamienowania szatana symbolizowanego przez kamienne obeliski, na znak wyrzeczenia się zła.  

Pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu jest obowiązkiem każdego pobożnego muzułmanina.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje