Reklama

​Arabia Saudyjska oburzona wydaniem w Czechach "Szatańskich wersetów"

Arabia Saudyjska zaprotestowała przeciwko wydaniu w Czechach słynnej już książki Salmana Rushdiego "Szatańskie wersety", która 27 lat temu wywołała gwałtowne demonstracje w świecie muzułmańskim a na autora wydano wyrok śmierci.

Jak poinformowały w piątek saudyjskie media, ambasador Czech w Rijadzie został wezwany do MSZ gdzie oświadczono mu, że książka obraża Islam i muzułmanów i zażądano wstrzymania jej sprzedaży.

Tymczasem czeskie wydawnictwo Paseka przekazało agencji Reutera, że nic nie wie o protestach przeciwko książce, która ukazała się w sprzedaży w kwietniu i jej nakład w wysokości 5 tys. egzemplarzy został prawie wyczerpany.

Dyrektor wydawnictwa Filip Mikes powiedział, że opublikowało ono już 11 książek Rushdiego i zamierza publikować kolejne. Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek oświadczył, że władze nie zamierzają ingerować w sprawy wydawnictwa.

Reklama

"Szatańskie wersety" ukazały się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w roku 1988. Książka wywołała oburzenie muzułmanów, którzy określili ją jako bluźnierczą. Ówczesny przywódca religijny Iranu ajatollah Chomeini wezwał do zabicia Rushdiego, który ukrywał się przez 9 lat. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy