Reklama

Reklama

​Arabia Saudyjska łagodzi restrykcje wobec kobiet

Kobiety w Arabii Saudyjskiej już nie będą musiały mieć na niektóre działania zgody męskiego opiekuna - informują w piątek lokalne media, ale zdaniem działaczek kobiecych królewski dekret łagodzący restrykcje nie idzie wystarczająco daleko.

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, w którym kobieta nie może prowadzić samochodu, a na studia, podróż i inne działania musi mieć zgodę męskiego członka rodziny - ojca, brata lub męża.

Jak podaje anglojęzyczny dziennik "Arab News", dekret wydany przez króla Salmana głosi, iż kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim.

Działaczka kobieca Sahar Hassan Nasief z Dżuddy cieszy się z uwagi, jaką król poświęcił kobietom, ale mówi, że wcale nie jest jasne, co miałoby się zmienić.

Reklama

"Wciąż potrzebujemy więcej. Nadal musimy całkowicie pozbyć się opieki męskiego członka rodziny" - powiedziała agencji AFP.

Zdaniem Nassimy al-Sadah, działaczki z Al-Katif, nie wygląda wcale na to, żeby rząd miał znieść obowiązek męskiej pieczy nad kobietą.

W zeszłym roku pod petycją o zniesienie tego obowiązku zebrano tysiące podpisów.

Według specjalnego sprawozdawcy ONZ Philipa Alstona, który odwiedził Arabię Saudyjską w styczniu, system opieki nad kobietami musi zostać zreformowany. Zdaniem działaczek system ten wymaga, by po kobietę, która zakończy odbywanie kary więzienia, zgłosił się męski opiekun.

Kobiety nie potrzebują już zgody mężczyzny na pracę, ale wielu pracodawców, zanim zatrudni kobietę, nadal wymaga zgody jej męskiego opiekuna.

W części szpitali w przypadku kobiet nadal wymagana jest zgoda opiekuna na przeprowadzenie niektórych procedur medycznych. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy