Reklama

​Arabia Saudyjska: 4 lata więzienia dla dziennikarza, który proponował reformy

Na cztery lata więzienia i 15 lat zakazu występowania w mediach saudyjski sąd skazał dziennikarza, który w programie telewizyjnym podjął temat niezbędnych reform politycznych w swoim kraju. 62-letni Zuhair Kutbi proponował wprowadzenie monarchii konstytucyjnej.

Jego syn Dżamil Kutbi poinformował we wtorek na Twitterze, że ojciec był sądzony przez Specjalny Sąd Karny ustanowiony w 2008 roku do rozpatrywania oskarżeń o terroryzm.

Wśród różnych dodatkowych kar wymierzonych dziennikarzowi przez ten trybunał jest także kara pieniężna w wysokości odpowiadającej 24 600 euro.

W swym programie telewizyjnym dziennikarz proponował, aby ultrakonserwatywne królestwo Arabii Saudyjskiej podjęło walkę z represjami stosowanymi na podłożu religijnym i politycznym.

Kutbi, znany także jako pisarz, autor książek o tematyce religijnej i politycznej, został aresztowany w swym domu w Mekce 15 lipca tego roku.

Reklama

Sądy saudyjskie skazywały go już trzykrotnie od 1990 roku za "nieprawidłowe" wypowiedzi polityczne - przypomina Amnesty International

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy