Reklama

Reklama

Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów w najważniejszych zagranicznych mediach

W czwartek w najważniejszych zagranicznych mediach, m.in. w "New York Times", "The Guardian" czy "Le Figaro" ukazał się apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów. Sprawiedliwi zaapelowali do parlamentów i rządów Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania.

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie" - napisano w apelu.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Fundacja PKO Banku Polskiego podały, że przy ich wsparciu apel Sprawiedliwych opublikowano w czwartek w mediach polskich i zagranicznych.

Zgodnie z informacjami fundacji apel ukazał się w Izraelu w "The Jerusalem Post", "Haaretz" oraz "Calcalist", w Wielkiej Brytanii w "The Guardian", we Francji w "Le Figaro" oraz "Le Monde", a także w Stanach Zjednoczonych w "The Washington Post", "The New York Times" oraz "The Wall Street Journal".

Reklama

W Polsce apel ukazał się w czterech dziennikach: są nimi "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna", "Nasz Dziennik" oraz "Gazeta Polska Codziennie".

W komunikacie fundacji podano też, że trwają rozmowy mające na celu publikację w dwóch tytułach w Niemczech - "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung".

Wcześniej dokument otrzymali szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.

Podpisy 50 żyjących polskich Sprawiedliwych

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

W czwartek w Jerozolimie odbywa się pierwsze spotkanie polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Polskiemu zespołowi przewodniczy wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, izraelskiemu - dyrektor generalny MSZ Juwal Rotem. Celem rozmów polskiego zespołu w Izraelu jest podjęcie dialogu i wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN.

Nowela - która wchodzi w życie właśnie 1 marca - wprowadza przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy