Reklama

Antysemityzm w niemieckiej lidze. "Spalę was, jak to zrobili Niemcy"

Piłkarze niemiecko-żydowskiej młodzieżowej drużyny TuS Makkabi Berlin doświadczyli antysemityzmu w meczu ligi okręgowej - informuje "Berliner Zeitung". Zawodnicy byli obrażani przez piłkarzy CFC Herthy 06. Jeden z zawodników gospodarzy wykonał w kierunku gracza Makkabi hitlerowski salut. "Zabierzcie flagę albo spalę was i waszą brudną flagę" - powiedział jeden z zawodników.

13 listopada rozegrany został mecz ligi okręgowej pomiędzy CFC Hertha 06, a TuS Makkabi Berlin, niemiecko-żydowską drużyną. Jej korzenie sięgają 1898 roku, kiedy to powstał żydowski klub sportowy Bar Kochba Berlin.

"W tym meczu nie chodziło tylko o to, kto jest lepszy na boisku. Już w przerwie nastroje na stadionie ulegają zmianie, a po meczu eskalują. Aż do hitlerowskiego salutu. Zawodnicy drużyny przyjezdnej wyjeżdżają jak najszybciej. Później mówią, że czuli się przeganiani. Po nazwaniu ich 'brudasami' i okrzykach, że zostaną spaleni. Wraz z ich 'brudną flag'". Tak napisał arbiter w sprawozdaniu po meczu" - czytamy w tekście.

Reklama

"Spale was i waszą brudną flagę"

Młodzieżowe drużyny obu klubów grały ze sobą na boisku Herthy 06 w Charlottenburgu. Byli to juniorzy A. Zawodnicy w tej grupie wiekowej mają od 17 do 19 lat, są u progu dorosłości - pisze gazeta. Drużyna gości wygrała mecz.

To, co działo się po meczu, dokumentuje w "specjalnym raporcie" sędzia Ender Apaydin. Raport ujawnił dziennik "Berliner Zeitung".

Sędzia opisuje w nim, jak krótko po końcowym gwizdku zauważył nastolatka, który nie miał na sobie stroju sportowego, stał w odległości około trzech metrów od niego i był "wyraźnie zdenerwowany". Kiedy zawodnicy TuS Makkabi chcieli zrobić sobie zdjęcie drużynowe przed izraelską flagą, ten młody człowiek zaczął krzyczeć na graczy: "Pieprzę wasz kraj i waszą flagę, wy su***syny. Zabierzcie flagę albo spalę was i waszą brudną flagę, wy dranie, tak jak zrobili to z wami Niemcy".

Sędzia zapisał, że upomniał młodzieńca i zapytał, jak się nazywa. Okazało się, że to piłkarz juniorów Herthy 06, który tego dnia nie grał. Sędzia pokazał mu czerwoną kartkę. Gracz powiedział do niego wtedy między innymi: "Kupili cię Żydzi".

Hitlerowski salut w trakcie meczu. Zawodnicy ukarani

Niedługo potem doszło do drugiego incydentu, kiedy zawodnik Herthy 06, tym razem grający w meczu, kilkakrotnie wykonał salut Hitlera w kierunku zawodników i kibiców Makkabi. Kiedy sędzia próbował pójść za zawodnikiem do szatni, aby jemu również pokazać czerwoną kartkę, wpadł pomiędzy kilku wściekłych kibiców. Doszło do trzeciego zdarzenia. Jedna z kobiet, kibicka, krzyczała w kierunku graczy Makkabi: "Po prostu się odwalcie, wy brudasy. Zawsze jest z wami stres. Zawsze prowokujecie".

Rozprawa przed sądem sportowym Berlińskiego Związku Piłki Nożnej odbyła się prawie dwa tygodnie później. Dwaj młodsi zawodnicy Herthy 06 zostali wykluczeni na dwa lata za dyskryminację, znieważanie, obrażanie sędziego i groźby. CFC Hertha 06 otrzyma również karę pieniężną w wysokości 1500 euro, a drużynie odjęte zostaną trzy punkty.

Benjamin Steinitz z RIAS, centrum dokumentacji ataków antysemickich w Berlinie nie ma wątpliwości, że kary nałożono słusznie. Prześledził już wiele procesów przed sądem sportowym. "W przeszłości antysemickie działania i wypowiedzi piłkarzy Herthy 06 wobec TuS Makkabi Berlin były kilkakrotnie bagatelizowane przez sąd sportowy". Tym razem tak się nie stało. Także dzięki wrażliwości sędziego.

Kluby mają 14 dni na złożenie odwołania.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | piłka nożna | antysemityzm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy