"Antysemityzm ma się dobrze w Polsce"
Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL), czołowa organizacja żydowska w USA, wezwała Kościół katolicki w Polsce do potępienia niedawnego spotkania w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, które - jak twierdzi Liga - miało charakter antysemicki.
W oświadczeniu przysłanym PAP w środę (czasu lokalnego) ADL wyraża oburzenie z powodu przebiegu spotkania na temat książki Jana Tomasza Grossa "Strach", zorganizowanego w sobotę w Krakowie przez publicystę Radia Maryja Jerzego Roberta Nowaka.
Jak pisze, powołując się na polską prasę, reklamowały je plakaty z hasłem: "Żydki nie będą ciągle na nas pluły", a jego uczestnicy "wygłaszali zażarcie antysemickie przemówienia".
"Jesteśmy głęboko poruszeni doniesieniami, że antysemickie spotkanie miało miejsce w krakowskim kościele. Takie nastroje są niepokojącym przypomnieniem, że antysemityzm żyje i ma się dobrze w Polsce i że pamięć i lekcje Holocaustu, wciąż żywe dla ocalonych z wojny, zanikają dla zwykłych Polaków" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor ADL, Abraham Foxman.
Urodzony w Polsce, Foxman przetrwał zagładę Żydów ukrywany przez Polaków.
W liście do arcybiskupa Krakowa kardynała Stanisława Dziwisza, Liga wzywa archidiecezję i Konferencję Episkopatu do zabrania głosu w sprawie spotkania w bazylice.
"Jedną z wielkich lekcji, których świat nauczył się od papieża Jana Pawła II jest to, że ignorancji i uprzedzeń nigdy się nie przezwycięży, dopóki wszyscy nie będziemy gotowi stawić im czoła w każdym momencie. Wzywamy Jego Eminencję i Konferencję Episkopatu do publicznego potępienia tych słów i tej grupy w najostrzejszych słowach oraz podjęcia kroków na rzecz zapewnienia, by takie zgromadzenia nigdy się nie odbywały w świętych pomieszczeniach kościoła" - czytamy w oświadczeniu ADL i Foxmana.
Cytuje ono m.in. wypowiedź uczestnika spotkania w kościele, profesora filozofii Bogusława Wolniewicza, który powiedział: "Żydzi nas atakują, musimy się bronić".
Liga Przeciw Zniesławieniom istnieje od 1913 r. i specjalizuje się w piętnowaniu przejawów antysemityzmu na świecie.
INTERIA.PL/PAP