Reklama

Antony Blinken: Pomoc dla Izraela w zakresie bezpieczeństwa jest święta

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone planują bliską współpracę z nowym rządem Izraela i nadal popierają rozwiązanie dwupaństwowe, które zakończy dziesięciolecia konfliktu z Palestyńczykami. - Wierzymy, że Palestyńczycy i Izraelczycy, podobnie jak ludzie na całym świecie, mają takie same prawa i te same możliwości - dodał.

Administracja USA oczekuje, że "nowy rząd Izraela będzie nadal z nami współpracował w celu rozwijania naszych wspólnych wartości, tak jak robiliśmy to z poprzednimi rządami" - powiedział Blinken podczas spotkania z proizraelską organizacją J Street. - Będziemy oceniać rząd na podstawie polityki, którą prowadzi, a nie indywidualnych osobowości - stwierdził.

- Pomoc dla Izraela w zakresie bezpieczeństwa jest święta - powiedział Blinken, zwracając uwagę na ponad 3 miliardy dolarów, które Stany Zjednoczone przekazują Izraelowi w ramach zagranicznych funduszy wojskowych.

Reklama

Blinken: Biden pozostaje zaangażowany

W zeszłym tygodniu kandydat na premiera Izraela Benjamin Netanjahu osiągnął porozumienie koalicyjne ze skrajnie prawicową partią Religijnego Syjonizmu, która sprzeciwia się palestyńskiej państwowości i popiera rozszerzenie izraelskiej suwerenności na Zachodni Brzeg.

Itamar Ben-Gvir, który został skazany w 2007 r. za rasistowskie podżeganie przeciwko Arabom i wspieranie grupy uważanej przez Izrael i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną, jest nowym ministrem bezpieczeństwa Izraela odpowiedzialnym za policję graniczną na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Prezydent Joe Biden pozostaje zaangażowany w "realizację trwałego celu dwóch państw" - powiedział Blinken. - Wierzymy, że Palestyńczycy i Izraelczycy, podobnie jak ludzie na całym świecie, mają takie same prawa i te same możliwości - dodał.

- Stany Zjednoczone będą również nadal jednoznacznie sprzeciwiać się wszelkim działaniom, które podważają perspektywy rozwiązania dwupaństwowego - powiedział Blinken, w tym ekspansji osadnictwa, krokom w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu, zakłóceniu historycznego status quo w miejscach świętych, wyburzeniom i eksmisjom oraz podżeganiu do przemocy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Antony Blinken | USA | Izrael

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy