Reklama

Antarktyda: Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od lodowca

Na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 1270 km kwadratowych. Jest niemal tak wielka, jak aglomeracja Londynu czy Paryża. O zdarzeniu informuje agencja AFP.

Jak wynika z danych zebranych przez brytyjskich naukowców z British Antarctic Survey (BAS), blok lodu oderwał się od pokrywy lądowej w piątek wczesnym rankiem w pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley VI. 

Oderwanie się części wysokiego na 150 metrów lodowca szelfowego Brunt było od dawna przewidywane. Na jego powierzchni od lat były obserwowane pęknięcia. Z tego powodu położona 20 km od linii załamania stacja badawcza od 2017 r. działała w ograniczonym zakresie. W połowie lutego ewakuowano 12 pracujących w niej osób.

- Nasze zespoły są od lat przygotowane na to, że góra lodowa oddzieli się od szelfu Brunt - mówiła kierująca BAS Jane Francis. Dodała, że strefa załamania była cały czas monitorowana przez zautomatyzowaną i precyzyjną aparaturę, z której dane były przetwarzane w siedzibie agencji w Cambridge.

Reklama

- Chociaż odrywanie się dużych części lodowych szelfów Antarktydy jest całkowicie normalną częścią tego, jak one działają, to tak duże przypadki podziału, jak ten na lodowcu szelfowym Brunt, pozostają dość rzadkie i ekscytujące - komentował w BBC geograf, prof. Adrian Luckman z Uniwersytetu w Swansea.

Naukowcy będą teraz uważnie obserwować, czy oderwanie się góry lodowej nie wpłynie na pozostałą część lodowca, w tym tę, na której położona jest brytyjska baza polarna, która na razie pozostanie zamknięta.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

PAP

Reklama

Reklama

Reklama