Reklama

Reklama

Angela Merkel nagrodzona przez UNESCO za przyjęcie uchodźców

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała Pokojową Nagrodę UNESCO im. Félixa Houphouëta-Boigny'ego "w uznaniu jej wysiłków na rzecz przyjęcia uchodźców". Przewodniczący jury Denis Mukwege napisał, że decyzja "odważna decyzja Merkel to dziedzictwo, które pozostawia".

UNECSO przekazało, że laureatką tegorocznej Pokojowej Nagrody Félixa Houphouëta-Boigny'ego została była kanclerz Niemiec, Angela Merkel. 

Jury zdecydowało przyznać polityk nagrodę "w uznaniu jej wysiłków na rzecz przyjęcia uchodźców".

Jury o Angeli Merkel: Odważna decyzja

Denis Mukwege, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a zarazem przewodniczący jury powiedział: Wszyscy członkowie jury byli poruszeni jej odważną decyzją z 2015 r. o przyjęciu ponad 1,2 miliona uchodźców, zwłaszcza z Syrii, Iraku, Afganistanu i Erytrei. To jest dziedzictwo, które pozostawia.

Reklama

- Cierpienie jest uniwersalne, dlatego rozwiązania cierpienia muszą być również uniwersalne. Budowanie pokoju polega na otwieraniu drzwi tym, którzy cierpią - powiedziała Audreuy Azoulay, dyrektor generalny UNESCO.

Dodała, że "decyzja jury przypomniała nam, że sposób, w jaki traktujemy migrantów i uchodźców, jest kwestią krytyczną".

Działaczka na rzecz praw kobiet Julienne Lusenge wyróżniona

Jury zdecydowało się przyznać wyróżnienie Julienne Lusenge - aktywistce na rzecz praw człowieka, znaną z opowiadania się za ofiarami przemocy seksualnej.

Lusenge została wyróżniona za "jej zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej".

"Znana ze swojej pracy w Północnym Kiwu w Demokratycznej Republice Konga, potępiła stosowanie gwałtu jako 'broni wojennej' i jest obrończynią praw kobiet" - podało UNESCO.

Nagroda jest przyznawana od ponad 30 lat

Jak podaje na swojej stronie UNESCO "Ustanowiona w 1989 r. doroczna nagroda honoruje osobę, instytucję lub podmiot prywatny lub publiczny, który znacząco przyczynił się do promocji, badań, ochrony lub utrzymania pokoju, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Konstytucją UNESCO". 

"Otrzymały go światowej sławy postacie, w tym Nelson Mandela, Frederik W. De Klerk i Jimmy Carter, który otrzymał nagrodę za swoją pracę w dziedzinie edukacji" - dodaje organizacja.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy