Reklama

Reklama

Andrzej Duda w Skopje: Mam nadzieję, że hybrydowy atak na polską granicę wkrótce zostanie zakończony

- Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim. - Wyraziłem naszą pełną solidarność i wsparcie na rzecz pokonania sytuacji na polsko-białoruskiej granicy - powiedział z kolei Pendarowski.

Prezydent Duda podkreślał, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji. Nawiązywał też do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, dziękując prezydentowi Pendarowskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.

- Jest faktem, że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę UE i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno UE, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska - mówił Duda.

Reklama

- Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru UE, jak i NATO przed nielegalną migracją - dodał. Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę.

- Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego ten atak zostanie zakończony, władze białoruskie tego ataku na polską granicę zaprzestaną - powiedział prezydent Duda.

Stewo Pendarowski: Będziemy monitorować sytuację w ramach NATO

- Jako sojusznicy w ramach NATO wymieniliśmy się informacjami i poglądami dotyczącymi ostatnich zajść na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem panu prezydentowi Dudzie naszą pełną solidarność, ale także wsparcie na rzecz pokonania tej sytuacji - oświadczył z kolei Pendarowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Dudą w Skopje.

- Zapewniłem, że dla nas - jako dla kraju - działania przywódców białoruskich, którzy aranżują ten kryzys humanitarny są całkowicie nieakceptowalne - dodał.

Jak zaznaczył, "będziemy monitorować sytuację w ramach NATO". - Wzywamy też do natychmiastowego zakończenia wszystkich działań, których celem jest dalsza destabilizacja sytuacji na granicy z naszymi sojusznikami Polską, Litwą i Łotwą - powiedział Pendarowski.

Prezydent Macedonii Północnej podkreślił też, że podczas spotkania z polskim prezydentem wyraził chęć i wolę do dalszej intensyfikacji naszej współpracy, szczególnie, jeśli chodzi o naukę, turystykę, edukację i gospodarkę. Wyraził też chęć zwiększenia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy