Reklama

Reklama

Andrzej Duda w Portugalii. Spotkania z prezydentem i premierem

Lipcowy szczyt NATO w Warszawie ma mieć charakter uniwersalny - do tego ma dziś w Lizbonie przekonywać portugalskich polityków Andrzej Duda. Polski prezydent przebywa z oficjalną wizytą w Portugalii.

Jeszcze przed politycznymi rozmowami prezydent na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie otworzy wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą uruchomionemu niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Potem przed południem Andrzej Duda spotka się z premierem Antonio Costą oraz prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą.

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada w rozmowie z IAR, że Andrzej Duda ma uspokoić władze w Lizbonie, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie nie jest poświęcony tylko i wyłącznie wschodniej flance Sojuszu.

Reklama

"Nasz cel jest taki, aby szczyt podjął decyzje - o wzmocnieniu obecności NATO na wschodzie, ale też by był gotowy do opracowania i przyjęcia strategii działania na flance południowej. NATO ma strategię działania na wschodniej flance NATO, ale nie ma tam sił. Z kolei na flance południowej są już siły NATO, nie ma jednak strategii działania" - zauważał minister.

Krzysztof Szczerski dodał, że Portugalia jest bardzo ważnym państwem dla NATO, który ma "bardzo wyraźną optykę atlantycką i południową". Przed szczytem w Warszawie prezydent ma polecieć jeszcze m.in. do Kanady, Danii i Norwegii.

Reklama

Reklama

Reklama