Reklama

Reklama

​Andrzej Duda w Monachium o filarach europejskiego bezpieczeństwa

O filarach europejskiego bezpieczeństwa i obecności sił NATO w rejonach konfliktu będzie mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda w Monachium na międzynarodowej konferencji. Zaplanowano też spotkania dwustronne m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Francji Manuelem Vallsem.

Wizyta prezydenta Dudy w Monachium rozpocznie się w piątek wieczorem od spotkania z przedstawicielami Polonii.

W sobotę odbędzie się 52. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent bierze w niej udział w związku z tym, że jest gospodarzem lipcowego szczytu NATO w Warszawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że szczytowi Sojuszu będą poświęcone osobne panele dyskusyjne.

Poinformował, że podczas debaty, w której wezmą udział prezydenci: Litwy Dalia Grybauskaite, Finlandii Sauli Niinisto, Ukrainy Petro Poroszenko oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, polski prezydent będzie podkreślał, że bezpieczeństwo Europy należy budować na trzech filarach: na przestrzeganiu prawa międzynarodowego, zdolnościach do obrony i odstraszania oraz na dialogu prowadzącym do zniwelowania napięć.

Reklama

"NATO musi być obecne wszędzie tam, gdzie jest konflikt"

Prezydent będzie wskazywał, że zdolności do obrony i odstraszania oznaczają obecność wojskową. - NATO musi być obecne wszędzie tam, gdzie jest konflikt - powiedział Szczerski. Dodał, że prezydent zadeklaruje, że Polska jest gwarantem bezpieczeństwa i jest gotowa do współpracy w ramach NATO także w związku z problemami flanki południowej.

Po debacie polski prezydent spotka się z dziennikarzami.

W ramach spotkań dwustronnych prezydent Duda spotka się z premierem Francji Manuelem Vallsem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Na zaproszenie prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Dudy odbędzie się spotkanie prezydentów i polityków wysokiego szczebla regionu Międzymorza - powiedział Szczerski.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Libanu Tammamem Salamem.

"To kraj dla problemu migracji w Europie istotny"

Odbędą się dwa spotkania bałkańskie - powiedział Szczerski. Pierwsze z Milo Djukanoviciem, premierem Czarnogóry, który to kraj - jak powiedział prezydencki minister - jest na drodze do członkostwa w NATO i będzie oficjalnie uczestniczył w szczycie NATO w Warszawie. Drugie, z prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem. - To kraj dla problemu migracji w Europie istotny - ocenił Szczerski.

Na koniec wizyty prezydent Duda będzie gościem na kolacji u premiera Bawarii Horsta Seehofera.

Minister Szczerski będzie uczestniczył "w rozmowach okrągłego stołu" na temat perspektywy lipcowego szczytu NATO.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa, obecnymi i przyszłymi wyzwaniami w tym obszarze. W organizowanej corocznie na początku lutego konferencji bierze udział kilkuset decydentów z całego świata: prezydenci, ministrowie, szefowie organizacji pozarządowych a także przedstawiciele branży przemysłowej, medycznej, mediów, nauki - informują organizatorzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy