Reklama

Reklama

Andrzej Duda spotka się z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w czwartek w Brukseli z prezydentem RP Andrzejem Dudą - poinformowało w środę biuro prasowe NATO. Spotkanie najprawdopodobniej będzie dotyczyło kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

Po spotkaniu - około godziny 14:15 - jest zaplanowana konferencja prasowa z udziałem Jensa Stoltenberga i prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda odbył ze Jensem Stoltenbergiem rozmowę telefoniczną w zeszłym tygodniu. Prezydent RP w rozmowie z dziennikarzami wyraził wdzięczność i zadowolenie z tego, że Stoltenberg "w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko" w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz też: Jens Stoltenberg: Wzywamy Rosję do przejrzystości działań przy granicy z Ukrainą

Prezydent poinformował także, że podczas tej rozmowy zarysował mu również "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", jakie mogłyby wystąpić.

"Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy" - dodał Andrzej Duda. Ponadto, jak relacjonował, prosił szefa NATO również, by sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej.

Jens Stoltenberg po rozmowie z Andrzejem Dudą napisał na Twitterze: "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie". 

Reklama

Ponad 250 prób przekroczenia granicy

Zgodnie z informacjami SG minionej doby na granicy Polski i Białorusi odnotowano 267 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wydano 44 postanowienia o opuszczeniu Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne