Reklama

Reklama

Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem na szczycie NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z przywódcą USA Joe Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jak dodał, zaplanowane są kolejne rozmowy polskiego lidera podczas szczytu NATO.

W stolicy Hiszpanii trwa szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

W nocy z wtorku na środę Kumoch poinformował, że obecny w Madrycie prezydent Duda rozmawiał w kuluarach z prezydentem USA Joe Bidenem, a później z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

- Rozmawiamy o tym, w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw, które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę - przekazał prezydencki minister, podkreślając, że rozmowy są "bardzo konstruktywne".

Reklama

Zielone światło z Turcji dla Finlandii i Szwecji w NATO

Jak dodał Kumoch, "jednocześnie wszyscy są pod wrażeniem sukcesu negocjacji między Turcją a Finlandią i Szwecją". Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo dwóch pozostałych państw w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK

Kumoch przypomniał, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Andrzej Duda rozmawiał także z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. W środę weźmie udział w posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej. Zaplanowane są także spotkania dwustronne polskiego przywódcy z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem oraz premierem Australii Anthonym Albanese.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy