Reklama

Reklama

Andrzej Duda leci w niedzielę do Londynu. Podano szczegóły wizyty

Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na pogrzebie królowej Elżbiety II. Wraz z głową państwa w niedzielę do Londynu uda się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Prezydent spotka się także z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

W niedzielę w południe czasu lokalnego polski prezydent wraz z małżonką odda hołd zmarłej królowej Elżbiecie II w Pałacu Westminsterskim, siedzibie brytyjskiego parlamentu i wpisze się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Lancaster House. O godz. 18.00 prezydent RP wraz z pierwszą damą wezmą udział w recepcji wydawanej przez Króla Karola III dla głów państw i szefów rządów w Pałacu Buckingham.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z premier Lizz Truss

Jak wynika z harmonogramu wizyty w Londynie opublikowanej przez Kancelarię Prezydenta, Andrzej Duda w niedzielę o godz. 15 spotka się z nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss.

Reklama

Brytyjskie media w tym tygodniu informowały, że przy okazji zaplanowanego na poniedziałek pogrzebu królowej Elżbiety II, premier Truss może się spotkać z kilkoma zagranicznymi przywódcami, którzy przyjadą do Londynu.

W piątek biuro Truss potwierdziło, że do kilku takich spotkań faktyczne dojdzie. Jak poinformowano szefowa brytyjskiego rządu w sobotę spotka się z premierem Australii Anthonym Albanese oraz z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern, zaś w niedzielę - z premierem Irlandii Michealem Martinem, premierem Kanady Justinem Trudeau a także z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem USA Joe Bidenem.

Na liście nie ma za to prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego nazwisko pojawiło się w medialnych spekulacjach, choć zaznaczono, że nie jest ona jeszcze zamknięta i może zostać uzgodnione jeszcze jakieś spotkanie. Jak podkreślono w komunikacie, ze względu na okres żałoby narodowej, spotkania będą się odbywać bez udziału mediów i nie będzie publikowanych żadnych komunikatów ani zdjęć po ich zakończeniu.

Andrzej Duda: Nasze myśli i modlitwy są z rodziną królewską

W poniedziałek o godz. 11 prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w nabożeństwie pogrzebowym Królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim.

Bezpośrednio z Londynu prezydent uda się do Nowego Jorku na 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W dniu śmierci królowej prezydent Duda - przebywający wówczas z wizytą w Afryce Zachodniej - złożył na ręce ambasador Wielkiej Brytanii w Senegalu Juliette John kondolencje, wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w brytyjskiej ambasadzie w Dakarze i złożył tam kwiaty.

We wpisie w księdze kondolencyjnej, w imieniu Polaków prezydent złożył Brytyjczykom najgłębsze kondolencje po odejściu królowej Elżbiety II.

"Z sentymentem wspominamy przesłanie przyjaźni wyrażone przez królową podczas wizyty w Polsce w 1996 roku. Śmierć królowej jest wielką stratą dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów i całej społeczności międzynarodowej. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną królewską" - napisał prezydent.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy