Reklama

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg rozmawiali na marginesie szczytu ONZ

Prezydent Andrzej Duda przedstawił sekretarzowi generalnemu NATO szczegóły polsko-amerykańskiego porozumienia o współpracy wojskowej - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Podkreślił, że dwustronna współpraca odbywa się w ramach NATO.

Podczas wizyty Dudy w Nowym Jorku prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację o pogłębionej współpracy wojskowej obu krajów.

"Na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zabiegi o zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce od początku prowadzone są w sposób skoordynowany z Sojuszem Północnoatlantyckim" - powiedział Soloch.

"Intencją zarówno strony polskiej, jak i amerykańskiej, jest zaznaczenie, że bilateralna współpraca w sprawach obronnych odbywa się w ramach NATO i jest elementem wzmacniającym europejskie bezpieczeństwo" - dodał.

Reklama

Jak powiedział szef BBN, tematem ostatniej rozmowy prezydenta RP z sekretarzem generalnym NATO były szczegóły deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA 23 września br., doprecyzowującej kwestie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Zaznaczył, że "analogicznie przedmiotem szerokich konsultacji z sojusznikami była także deklaracja o współpracy wojskowej podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę oraz Donalda Trumpa 12 czerwca 2019 roku".

Szczegóły porozumienia USA-Polska

W podpisanej w ubiegły poniedziałek deklaracji Polska i USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Deklaracja jest uszczegółowieniem poprzedniej deklaracji o współpracy obronnej z 12 czerwca br., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

Na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne obu państw wyznaczono Drawsko Pomorskie. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask ma być siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA. Siedzibą lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych ma być Powidz.

Miejscem ulokowania kolejnego obiektu sił specjalnych ma być Lubliniec, a siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być - jak wcześniej zapowiadano - Poznań, skąd obecnie Amerykanie koordynują działania swoich wojsk na wschodniej flance.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy