Reklama

Reklama

Amerykańsko-rosyjskie "rozmowy w kuluarach"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że wkrótce może spotkać się na arenie międzynarodowej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Dodał, że wspólna "kuluarowa" rozmowa mogłaby dotyczyć konfliktu w Donbasie i wzajemnych stosunków.

Według Ławrowa do rozmów może dojść podczas międzynarodowych spotkań w Bonn i Monachium.

Ławrow, który w wywiadzie dla telewizji NTV mówił m.in. o sytuacji w Donbasie, wyraził przekonanie, że "w najbliższym czasie" dojdzie do jego kontaktów z Tillersonem i ocenił, że ta kwestia, podobnie jak inne główne problemy międzynarodowe i stosunki Rosja-USA, na pewno będą przedmiotem ich rozmów.

"Tillerson wybiera się, podobnie jak ja, na spotkania, które w tym miesiącu odbędą się w Niemczech" - wskazał Ławrow, wymieniając spotkanie szefów MSZ państw G20 w Bonn i Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. "Będziemy mieli dobrą okazję do rozmów w kuluarach jednego z tych spotkań" - zaznaczył. Wspomniał także w wywiadzie, że trwają ustalenia w sprawie miejsca i czasu jego kontaktów z Tillersonem.

Reklama

"Nastąpiły już kontakty poprzez inne kanały, rozmowy telefoniczne w kwestiach związanych z naszą współpracą w sferze wojskowo-politycznej" - dodał szef MSZ. "Jestem przekonany, że nasz dialog z administracją (prezydenta USA Donalda) Trumpa, który już się rozpoczął, będzie kontynuowany i będzie bardziej intensywny, jak tylko sformowane zostaną wszystkie szczeble administracji zajmujące się polityką zagraniczną" - powiedział Ławrow.

Zauważając, że "Amerykanie słyną z pragmatyzmu", szef MSZ oświadczył, że wierzy w szczerość deklaracji Trumpa o tym, iż jest on zdeterminowany pokonać Państwo Islamskie (IS). "Jesteśmy gotowi z nim współpracować i jestem przekonany, że gdy tylko pozwolą okoliczności, współpraca i koordynacja pomiędzy wojskowymi znów zacznie się kształtować" - mówił Ławrow.

Rosyjski minister powiedział również, że - jak to określił - "gołosłowne" wykreślanie Iranu z koalicji antyterrorystycznej przeciwko IS byłoby "niepragmatyczne".

Ocenił też, że jeśli priorytetem Trumpa jest walka z terroryzmem, "to niezbędne jest przyznanie", że w Syrii przeciwko IS walczy także m.in. wspierane przez Iran szyickie zbrojne ugrupowanie Hezbollah. "Trzeba będzie tu dokonać wyboru priorytetów" - powiedział Ławrow.

Szefowie dyplomacji państw G20 spotkają się 16 i 17 lutego w Bonn. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się w dniach 17-19 lutego.

Z Moskwy Anna Wróbel

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy