Reklama

Reklama

Amerykański sąd nałożył na Iran karę 180 mln dolarów

Sąd w Waszyngtonie nałożył na Iran karę w wysokości 180 mln dolarów jako odszkodowanie dla korespondenta "Washington Post" Jasona Rezaiana. W 2014 r. dziennikarz został aresztowany w Teheranie i półtora roku spędził w irańskim więzieniu.

"Iran aresztował i zatrzymał Jasona Rezaiana, aby zwiększyć swoją przewagę w trwających wówczas rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. Branie człowieka jako zakładnika i torturowanie go w celu uzyskania przewagi w negocjacjach jest haniebne i zasługuje na karę" - mówił sędzia Richard Leon z sądu federalnego w Waszyngtonie.

Agencja AFP podkreśla, że kara ma charakter symboliczny, bowiem nikt nie spodziewa się, że Teheran zapłaci dziennikarzowi odszkodowanie.

Rezaian został aresztowany wraz z żoną Jeganeh Salehi 22 lipca 2014 r. w ich domu w Teheranie pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej, czego ostatecznie nie dowiedziono. Salehi została wypuszczona na wolność po 72 dniach, ale dostała zakaz wypowiadania się o procesie męża.

Reklama

Proces przed irańskim Trybunałem Rewolucyjnym

Proces Rezaiana toczył się przed irańskim Trybunałem Rewolucyjnym, który Unia Europejska umieściła na swojej czarnej liście z powodu łamania praw człowieka.

Praktycznie cały okres uwięzienia Amerykanin spędził w owianym złą sławą teherańskim więzieniu Ewin, a część kary odbył w odosobnieniu. W sumie za kratkami spędził 544 dni.

Rok później Rezaian i trzy inne osoby z obywatelstwem USA i Iranu wyszły na wolność w ramach wymiany więźniów, wynegocjowanej przez oba kraje w czasie obowiązywania międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. W zamian strona amerykańska zgodziła się wycofać zarzuty lub ułaskawić siedmiu Irańczyków oraz przekazać Iranowi 400 mln dolarów.

W październiku 2016 r. Rezaian złożył pozew w sądzie w Waszyngtonie przeciw rządowi Iranu, zarzucając mu przetrzymywanie go jako zakładnika, stosowanie tortur i terroryzm.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy